Skaitmeninis rentgenas, saugumas, nuotraukos


Radiologiniai ištyrimai skaitmeninių rentgeno aparatų pagalba yra šiuolaikinės
lanksčios ir pažangios odontologinės diagnostikos dalis. Gautą skaitmeninės rentgeno nuotraukos vaizdą odontologas tuoj pat mato kompiuterio ekrane ir gali analizuoti specializuotomis kompiuterio programomis.

Modernūs radiologiniai tyrimai padeda aptikti dantų ir dantenų ligas bei įvairias problemas sunkiai pasiekiamose vietose arba tik pradinėse vystymosi stadijose, kai neįmanoma pastebėti plika akimi įprastos dantų apžiūros metu, – konstatuoja Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas, implantuojantis odontologas Mindaugas Gaučys. Tuomet padeda kol kas nepamainomos radiologinių tyrimų skaitmeniniu rentgenu gautos dantų nuotraukos, arba radiogramos (graikų k. – daikto atvaizdas jonizuojančiam spinduliavimui jautrioje medžiagoje, pvz., fotojuostoje arba specialiame popieriuje).

Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas implantuojantis odontologas Mindaugas Gaučys analizuoja ilgųjų dantų implantų tomografinę nuotrauką po implantacijos

Radiologinis tyrimas naudojamas tikslios diagnozės nustatymui; individualaus gydymo plano sudarymui; gydymo eigos stebėjimui bei kontroliavimui.

Skaitmeninio rentgeno nuotraukos Klinikoje „Angitia“

  • Dentalinė 1–3 dantų nuotrauka
  • Panoraminė – abiejų žandikaulių dantų ir juos supančių aplinkinių audinių nuotrauka
  • Intraoralinis dantų rentgenas – pacientas gali matyti burnos situaciją ekrane apžiūros metu
  • Kompiuterinė tomografija, arba 3D nuotrauka.

Dentalinė 1–3 dantų nuotrauka H2

Dentalinėje kelių dantų nuotraukoje galima apžiūrėti priekinių arba galinių dantų ir jų šaknų bei supančių audinių (periodonto) ir žandikaulio kaulo apie danties šaknį (alveolės) būklę, pamatyti dantų šaknų kanalų konfigūraciją ir ilgius, įvertinti bendrą danties ir jo aplinkos situaciją, patikslinti diagnozę.

Dentalinėje nuotraukoje matosi 1-3 dantų būklė

 

Danties gydymo metu dentalinė skaitmeninio rentgeno nuotrauka padeda objektyviai vertinti gydymo eigą, o sugydžius parodo gydymo kokybę. Kartais būtina atlikti kelias pakartotines atskirų gijimo etapų nuotraukas, priklausomai nuo procedūros sudėtingumo ir gijimo trukmės.

Panoraminė dantų nuotrauka

Tai skaitmeninė rentgeno nuotrauka, apimanti ne tik visus apatinio bei viršutinio žandikaulio dantis ir visą burnos sritį, bet ir plačiau. Pvz., panoraminės nuotraukos pagalba vertinama paciento sinusų būklė prieš sinuso dugno pakėlimą, jei dantų implantavimui trūksta viršutinio žandikaulio kaulo.

Panoraminėje nuotraukoje aiškiai matosi ne tik abiejų žandikaulių dantų būklė, bet ir aplinkinės anatominės struktūros

Panoraminė nuotrauka visais atvejais leidžia odontologui daug tiksliau suprasti visos burnos būklę, todėl yra labai svarbi ir informatyvi, kai nepakanka dentalinės nuotraukos.

Kompiuterinė tomografija

Kompiuterinė tomografija atliekama žymiai rečiau ir padeda sukurti trijų dimensijų (3D) burnos nuotraukas, kurias galima analizuoti, ieškant dantų ir jų aplinkinių audinių pažeidimų vietų. Visas svarbias odontologui paciento danties, žandikaulio bei kitas burnos vietas galima padidinti ir apžiūrėti iš visų pusių.

Odontologijos klinikoje „Angitia“ 3D nuotraukoms naudojama X-MIND TRIUM įranga

Nors kompiuterinė tomografija reikalauja didesnės spindulių dozės nei dentalinė ar panoraminė nuotrauka, tačiau šiuolaikiniai radiologiniai tyrimai yra iš esmės saugūs.

Radiologinių tyrimų saugumas

Šiuolaikinių rentgeno aparatų gaunama žmogaus spindulių dozė yra iki 10 kartų mažesnė, palyginus su senąja tarybinių laikų rentgeno fotografija. Ir tėra vos didesnė už foninę radiaciją, prie kurios organizmas yra prisitaikęs, t. y. natūralią radiaciją nuo saulės spindulių, oro, dirvožemio, vandens telkinių ir pan.

Pavyzdžiui, dentalinės ir panoraminės nuotraukos metu pacientas gauna maždaug tiek pat radiacijos, kiek skrisdamas lėktuvu arba tiesiog iš aplinkos per vieną dieną. Šiuolaikiniai prietaisai bei apykaklės, prijuostės su švinu yra pakankamai saugūs: „American Dental Association“ rekomenduoja nebijoti daryti nuotraukos net ir nėščioms moterims. Taigi, šiuolaikiniai radiologiniai tyrimai nedaro žalos žmogaus organizmui.

Kadangi visi egzistuojantys skaitmeniniai radiologinių tyrimų aparatai pasižymi bendra savybe – skleidžia silpnus rentgeno spindulius – privalo būti periodiškai tikrinami bei prižiūrimi atitinkamą kvalifikaciją turinčių specialistų.

Radiologinių tyrimų dažnumas

Nors radiologija odontologijos srityje yra neišvengiama, šie tyrimai klinikoje „Angitia“ nėra įprastinės apžiūros dalis. Rentgeno nuotraukos naudojamos tik tuomet, kai sudėtingesniais burnos ir dantų būklės atvejais odontologui nepakanka kruopščios paciento apžiūros.

3D nuotraukos – nepamainoma galimybė apžiūrėti padidintą objektą ar jo dalį iš visų pusių

 

Kada ir kaip dažnai verta atlikti radiologinius tyrimus, priklauso nuo bendros žmogaus burnos ir dantų sveikatos būklės, ligų istorijos, susirgimų rizikos ir dantų problemų įtarimų bei simptomų konkrečiu atveju.

Vaikams ir paaugliams rekomenduojama radiologinius tyrimus atlikti dažniau, nes jų dantys ir žandikauliai dar tebesivysto, todėl gali būti labiau pažeidžiami dantų ėduonies ir kitų aplinkos veiksnių. Tad ir dantų būklė gali sparčiai kisti. Galutinį sprendimą dėl radiologinių tyrimų reikalingumo priima odontologas, apžiūrėjęs burną ir įvertinęs paciento ligų istoriją.

Nors kompiuterinis rentgenas bei radiologiniai tyrimai nebėra naujovė, dabar jie veiksmingesni ir sklandesni nei bet kada. Gydytojams tai tvirtas žingsnis į priekį, o pacientams – mažiau rūpesčių. Laiku nustatytos dantų ir dantenų ligos – geriausias būdas jas greitai išgydyti ir vėl šypsotis be skausmo.

www.angitia.lt

Kiti panašūs įrašai

Baltų, sveikų dantų šypsena yra kiekvieno žmogaus tarsi vizitinė kortelė, įsimintina įvaizdžio dalis ir puikios sveikatos atspindys. Tačiau dėl įvairių subjektyvių ir objektyvių priežasčių per ilgesnį laiką nuolatiniai žmogaus dantys turi polinkį įgauti tamsesnį atspalvį, dažniausiai gelsvą arba gelsvai rusvą. Apie dantų spalvos pakitimų prevenciją ir priežastis kalbame su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higieniste […]

. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas –  visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir  dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]

Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]

Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]

Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]

Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]

  Nusprendę įsigyti burnos irigatorių susidursite su nemaža pasiūla, tad teks apsispręsti, koks variantas yra geriausias Jums. . Waterpik – mėgiami pelnytai Waterpik burnos irigatorius drąsiai galite tituluoti vienais iš populiariausių. Nenuostabu, aukšta kokybė, itin paprastas naudojimas ir puikus rezultatas masina juos išbandyti, o išbandžius nebepaleisti. Waterpik irigatoriai labai lengvai pašalina dantų ir dantenų apnašas, […]

Gydytojams
Pacientams