Sedacija odontologijoje. Kas tai?
Tik pagalvojus apie dantų gydymą Jūsų kūnas įsitempia iš baimės? Geriau kenčiate danties skausmą nei peržengiate dantų gydytojo kabineto slenkstį? Jūs toks ne vienas. Nemažai žmonių bijo eiti pas odontologą todėl dantys lieka negydyti, tačiau tik nedaugelis žino, kad tokiais atvejais gelbsti dantų gydymas snaudžiant- taikant sedaciją. Anesteziologas padaro, kad snaustumėte, o odontologas gydo dantis.
Žmonėms, kurie odontologo bijo kaip maro, dantų gydymas sedacijoje gali sumažinti jų baimę. Sedacija gali būti naudojama visoms procedūroms- tiek chirurginėms, tokioms kaip dantų implantacija, tiek paprastesnėms- dantų gydymui ar balinimui.
Kas yra sedacija?
Sedacijai naudojami vaistai, kurie padeda pacientams atsipalaiduoti dantų gydymo metu. Ta nėra bendrinė nejautra (pilna narkozė). Pacientas yra nemiegantis, bet atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks iš kurio pacientas lengvai pažadinamas. Pacientas nesirūpina kas vyksta aplinkui, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena.
Sedacijos lygiai
Minimali sedacija – pacientas nemiega, bet yra atsipalaidavęs.
Vidutinio laipsnio sedacija (sąmoninga sedacija) – tariami žodžiai yra nerišlūs, neprisimenate procedūros ar prisimenate iš dalies.
Gili sedacija – snaudžiate, bet jus nesunku pažadinti.
Bendrinė anestezija (pilna narkozė) – visiškas medikamentinis miegas, pabundate tik tada, kai baigiasi vaistų veikimas.
Kokie sedacijos tipai naudojami odontologijoje?
Inhaliacinė sedacija.
Jūs kvėpuojate N2O (“linksminančias dujas”), sumaišytu su deguonimi. Šis mišinys tiekiamas per kaukę, uždėtą ant Jūsų veido. Šios dujos padeda atsipalaiduoti, o anesteziologas gali kontroliuoti tiekiamų dujų kiekį, todėl sedacijos lygis yra kontroliuojamas. Išjungus dujas, jos iš organizmo pasišalina labai greitai. Tai vienintelė sedacija, po kurios galite vairuoti automobilį.
Peroralinė sedacija
Tai sedacija, kuomet vaistai yra išgeriami. Priklausomai nuo dozės, pasiekiama minimali-vidutinė sedacija. Minimaliai sedacijai pasiekti reikia išgerti tabletę midazolamo. Tai yra benzodiazepinų grupės preparatas ir jį reikia išgerti 20-30 minučių prieš procedūrą. Po to būsite mieguistas, apsnūdęs, tačiau nemiegosite. Didesnės dozės gali sukelti vidutinio laipsnio sedaciją, kuri pasireiškia nuo svirduliavimo iki miego iš kurio galima pažadinti švelniu baksnojimu. Ši sedacija taip pat dažnai taikoma vaikams, kurie nesileidžia gydomi.
Inraveninė vidutinio lygio sedacija
Intraveninė sedacija yra efektyvesnė už peroralinę. Taikant intraveninę sedaciją galima pasiekti didesnį maksimalų sedacijos lygį nei su inhaliacine ar peroraline sedacija. Į veną įvedamas plonas ir trumpas plastikinis kateteris, per kurį leidžiami vaistai, sukeliantys sedaciją. Jos lygį galima kontroliuoti- esant reikalui pagilinti. Intraveninė sedacija pradeda veikti iškarto- nereikia laukti. Sekama širdies veikla ir kvėpavimas: ant piršto uždedamas daviklis, kuris rodo deguonies kiekį kraujyje ir pulsą, ant žąsto uždedama kraujospūdžio matavimo manžetė kuria sekamas kraujospūdis, reikalui esant atliekama elektrokardiograma. Šiai sedacijai naudojami benzodiazepinai sukelia amneziją- dantų gydymo procedūros neatsiminsite.
Gili sedacija arba bendrinė nejautra (pilna narkozė)
Į veną leidžiami vaistai sukeliantys miegą, kuris tęsiasi tol kol veikia vaistai.
Nepaisant taikomo sedacijos būdo, odontologas atlieka vietinį nuskausminimą- Jums atsipalaidavus ar užmigus, suleidžia vaistus burnoje į tą vietą kurioje bus dirbama.
Kam gali būti taikoma sedacija?
Sedacija taikoma visiems žmonėms kurie bijo ir dėl baimės neina pas odonotlogą.
Sedacija taip pat tinka tiems, kurie:
– nenori žinoti kas vyksta procedūros metu
– numatoma ilga ar sudėtinga procedūra
– negali ramiai išsėdėti odontologo kėdėje
– turi žemą skausmo slenkstį
– turi stiprų pykinimo, žiaugčiojimo ar springimo jausmą
– turi labai jautrius dantis
Kam negali būti taikoma sedacija?
Nėščiosioms, turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, intoksikuotiems alkoholiu (išgėrusiems), sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis. Širdies ir kraujagyslių ligos nėra absoliuti kontraindikacija. Pacientams su sunkia miego apnėjos forma, didelio laipsnio nutukimu, kvėpavimo takų obstrukcija siūloma peroralinė sedacija.
Kokie sedacijos trūkumai?
Intraveninei sedacijai reikalingas intraveninis kateteris. Nors jis yra labai plonytis, žmonėms su adatų baime specialiu nuskausminamuoju kremu patepama oda, kad dūrio nesijaustų.
Hematoma (kraujo išsiliejimas- “mėlynė”) ar patinimas odoje, kateterio vietoje.
Sedacija nesibaigia sulyg dantų gydymo procedūra. Pacientas turi kurį laiką (dažniausiai apie 1val.) pabūti klinikoje. Pacientą namo turi lydėti kitas asmuo.
Pacientas turi norėti sedacijos. Jei dėl kokių nors priežasčių jis nenori būti seduotas (pvz. jam nepatinka situacijos, kurių jis negali kontroliuoti), tokiu atveju sunku atlikti efektyvią sedaciją.
Vaikams, kurie bijo eiti pas odontologą ar netoleruoja gydymo ir būna nesukalbami gydymo metu, taip pat taikoma sedacija. Dažniausia taikoma peroralinė sedacija. Ji yra saugi jei paisoma vaiko amžiaus ir svorio ypatumų.
Ar sedacija yra saugi procedūra?
Rizika visuomet yra. Tačiau kuomet sedaciją atlieka patyręs gydytojas, licenciją turinčioje įstaigoje, sedacijos rizika yra minimali, o atsiradusios problemos taip pat gali būti profesionaliai išspręstos. Didesnę riziką turi pacientai, sergantys gretutinėmis ligomis ar turintys sveikatos problemų. Pvz. nutukę, sergantys širdies- kraujagyslių, kvėpavimo ligomis ar turintys obstrukcinę miego apnėją. Taip pat vyresnio amžiaus pacientai
Kas gali atlikti sedaciją?
Gydytojas odontologas gali: įstaigoje, užtikrinančioje reanimacinę pagalbą, atlikti premedikaciją ir sąmoningą sedaciją, procedūras taikant bendrąją nejautrą;
Gydytojas vaikų odontologas gali: atlikti vaikams premedikaciją ir sąmoningą sedaciją įstaigoje, užtikrinančioje reanimacijos II paslaugą;
Gydytojas anesteziologas- reanimatologas gali: atlikti visų rūšių sedacijas, taip pat ir bendrinę anesteziją, licenciją turinčioje gydymo įstaigoje.
Taigi ir odontologas gali atlikti sedaciją (peroralinę), tačiau tik klinikoje, kuri turi licenciją reanimacinėms paslaugoms teikti. Gyd. anesteziologas gali atlikti visų rūšių sedacijas tik klinikoje, turinčioje licenciją anestezijos- reanimacijos paslaugoms teikti.
Kolegas odontologus, turinčius problemų gydant suaugusius pacientus, kurie bijo, turi stiprų pykinimo jausmą, žemą skausmo slenkstį ir visais kitais atvejais kuomet indikuotina intraveninė sedacija, kviečiame siųsti pacientus į odontologijos kliniką Amicus Dentis, tel. 8 (5) 2138883, info@amicusdentis.lt. Klinikoje yra visa reikiama įranga ir specialistai, užtikrinantys saugią intraveninės sedacijos procedūrą. Klinika turi licenciją ambulatorinei anesteziologijai- reanimatologijai Nr. 3479. Pacientai, kurie nori gydytis dantis su sedacija, taip pat gali kreiptis į kliniką tiesiogiai.
gyd. anesteziologas- reanimatologas Virginijus Jakutis
Kiti panašūs įrašai
Greičiausiai nė vienas nenustebs išgirdęs, jog norint turėti gražią ir sveiką šypseną, būtina tinkama dantų bei burnos priežiūra. Visgi, reikėtų turėti omenyje, jog vien dantų šepetėlio tam tikrai nepakanka. Siekiant maksimaliai gero rezultato, rekomenduojama į savo burnos priežiūros rutiną įtraukti irigatorių. Šis prietaisas yra skirtas dantims, dantenoms ir liežuviui efektyviai valyti, naudojant siaurą, aukšto slėgio […]
Baltų, sveikų dantų šypsena yra kiekvieno žmogaus tarsi vizitinė kortelė, įsimintina įvaizdžio dalis ir puikios sveikatos atspindys. Tačiau dėl įvairių subjektyvių ir objektyvių priežasčių per ilgesnį laiką nuolatiniai žmogaus dantys turi polinkį įgauti tamsesnį atspalvį, dažniausiai gelsvą arba gelsvai rusvą. Apie dantų spalvos pakitimų prevenciją ir priežastis kalbame su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higieniste […]
. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas – visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]
Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]
Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]
Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]
Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]