Periodontitas

Daugelį žmonių vargina kraujuojančios, uždegiminės dantenos, klibantys dantys, nemalonus kvapas iš burnos. Tai gali būti periodontito požymiai. Dažniausiai šis susirgimas nesukelia skausmo, progresuoja lėtai, todėl kurį laiką galima net nežinoti, kad sergate.

 

Periodontitas – progresuojantis dantenų ir aplinkinių audinių uždegiminis susirgimas. Pagrindinė priežastis- kietasis ir minkštasis apnašas. Minkštasis apnašas ilgainiui sukietėja, susiformuoja akmenys. Iš pradžių akmenys ir juose esančios bakterijos ardo dantenas, prasideda dantenų uždegimas. Ilgainiui dantenos slenka žemyn, pradeda irti žandikaulio kaulas, susidaro dantenų kišenės, apsinuogina danties šaknis. Apnašas ir akmenys pripildo kišenes, procesas apima vis gilesnius audinius. Susirgimui pažengus, dantys pradeda klibėti, galima jų netekti. Dažniausiai šis susirgimas nesukelia skausmo, progresuoja lėtai, todėl daugelis žmonių kurį laiką net nežino, kad jį turi.

 

Periodontitas atsiranda dėl įvairių priežasčių, t.y. nevisavertės burnos higienos, seilių fermentų stokos, mitybos ypatumų. Diabetas, širdies kraujagyslių ligos, hormoniniai organizmo pokyčiai taip pat gali paskatinti šio ligos atsiradimą.

 

Periodonto susirgimų gydymas gali būti:

 

• nechirurginis – konservatyvus,

• chirurginis.

 

Pastaruoju metu vis labiau linkstama prie konservatyvaus gydymo.Palyginus neseniai į odontologijos rinką patekusio lazerio dėka dažnai galima taikyti labiau tausojantį, mažiau traumuojantį gydymą ir išvengti taip visiems bijomos chirurgijos.

 

Periodoto audinių gydymas prasideda nuo

 

1. Profesionalios burnos higienos.

Amadentos klinikoje burnos higiena atliekama naudojant:

     • EMS šveicarišką ultragarsinį skaldiklį, skirtą pašalinti kietuosius viršdanteninius ir podanteninius dantų akmenis. Ultragarsinis  antgaliukas gali būti aušinamas ne tik vandeniu, bet ir antibakteriniais tirpalais, todėl dar labiau kovojama su periodonto bakterijomis.

     • rankinius periodontologinius instrumentus, skirtus pašalinti minkštą dantų apnašą, kietą dantų apnašą bei šaknų paviršiams nulyginti. Naudojami tik patys geriausi LM-Instruments ir American eagle firmų instrumentai.

     • esant pigmentiniam apnašui ant dantų paviršių, naudojama sodapūtė – Šveicarijoje, EMS firmoje pagaminta AIR-FLOW sodapūtė. Šios technologijos esmė – naudojant sausa suspaustą orą iš sodapūtės išpurškiama soda sumaišyta su vandeniu. Tokiu būdu nuo visų danties paviršių labai efektyviai nuvalomas minkštas apnašas. O svarbiausia nėra jokio dantenų jautrumo po procedūros.

     • jei dantenos uždegiminės, paburkusios, kraujuoja arba turite dantų implantų, gali būti naudojamas pats naujausias EMS firmos kūrinys – PERIO – FLOW. Tai labai panaši sistema į AIR-FLOW. Naudojama daug smulkesnė soda ~25µm, yra specialūs antgaliukai, skirti valyti granuliacijoms po dantenomis. Svarbiausia PERIO – FLOW funkcija yra bakterijų biofilmo sunaikinimas nuo danties ar implanto paviršiaus.

 

2. Giliojo kiuretažo, atliekamo lazeriu.

Toliau pažengusiam periodontitui gydyti būtinas akmenų ir bakterijų išvalymas iš dantenų kišenių. Amadentos klinika turi BIOLASE firmos EZLASE 940nm lazerį, kuriuo galima atlikti kiuretažą ir pašalinti granuliacinį audinį iš dantenų kišenių bei atlikti dantenų kišenių bakterijų nukenksminimą. Dėl ilgesnio lazerio bangos ilgio yra mažesnė audinių perkaitimo tikimybė bei stebimas geresnis žaizdų gijimas. Procedūra atliekama tik su aplikaciniu nuskausminimu, todėl yra prieinama visiems pacientams.

 

Esant reikalui ar taupant paciento laiką, profesionali burnos higiena ir gilusis kiuretažas lazeriu, atliekamas vieno vizito metu.

 

3. Chirurginis gydymas

Esant sunkaus periodontito stadijai arba kai konservatyvus gydymas neefektyvus, taikomas chirurginis periodontologinis gydymas. Procedūros atliekamos:

 

      • vietinėje nejautroje, taip pat, kaip taisant kariozinį danties pažeidimą,

      • pašalinant podanteninius konkrementus EMS ultragarsiniu skaldikliu, aušinamu chlorheksidino tirpalu,

      • rankiniais instrumentais išvalant granuliacinį audinį nuo dantenų bei kaulo,

      • gausiai plaunant antibakteriniais tirpalais,

      • susiuvant dantenų spenelius,

      • skiriami vaistai nuo skausmo bei skalavimai antibakteriniais tirpalais.

 

Parengė gydytoja-periodontologė Viktorija Puodžiuvienė.

www.amadenta.lt

Kiti panašūs įrašai

Baltų, sveikų dantų šypsena yra kiekvieno žmogaus tarsi vizitinė kortelė, įsimintina įvaizdžio dalis ir puikios sveikatos atspindys. Tačiau dėl įvairių subjektyvių ir objektyvių priežasčių per ilgesnį laiką nuolatiniai žmogaus dantys turi polinkį įgauti tamsesnį atspalvį, dažniausiai gelsvą arba gelsvai rusvą. Apie dantų spalvos pakitimų prevenciją ir priežastis kalbame su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higieniste […]

. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas –  visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir  dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]

Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]

Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]

Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]

Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]

  Nusprendę įsigyti burnos irigatorių susidursite su nemaža pasiūla, tad teks apsispręsti, koks variantas yra geriausias Jums. . Waterpik – mėgiami pelnytai Waterpik burnos irigatorius drąsiai galite tituluoti vienais iš populiariausių. Nenuostabu, aukšta kokybė, itin paprastas naudojimas ir puikus rezultatas masina juos išbandyti, o išbandžius nebepaleisti. Waterpik irigatoriai labai lengvai pašalina dantų ir dantenų apnašas, […]

Gydytojams
Pacientams