Mūsų tretieji dantys
Klausimai apie plokštelinius protezus.
1. Zinaida B., 66 m.: Jau 13 m. nešioju viršutinio žandikaulio plokštelę. Paskutinį kartą plokštelę perdarė prieš 3 m. Nusiskundimų neturiu, tai ar reikia man kreiptis į dantistą, kad padarytų naują plokštelę?
Kad būtų galima įvertinti protezų, likusių dantų bei gleivinės būklę, profilaktiškai reikia tikrintis 2 kartus per metus. Pirmąkart pacientui padaryta plokštelė nešiojama 1–1,5 m., po to būtina ją pakeisti, nes po plokštele esanti gleivinė „nusėda“, taip pat atrofuojasi žandikaulis, todėl plokštelė ima nebesilaikyti burnoje. Vėliau plokšteles reikėtų keisti kas 3–4 m.
2. Aldona G., 71 m.: Nebeturiu nė vieno danties. Plokštelė daryta pernai, bet vis tiek nesilaiko burnoje net valgant. Ką daryti?
Bedančio apatinio žandikaulio plokštelinio protezo fiksacija yra pasaulinė problema. Plokštelės gali atkurti 25–30 proc. buvusio kramtymo pajėgumo, o lanko atraminiai protezai – 50–70 proc. Taigi plokštelė negali būti tokia efektyvi ir patogi kaip savi dantys – su tuo reikia susitaikyti.
Kad efektyvumas būtų kuo didesnis: Turi būti pagamintas geras protezas, atitinkantis burnoje esančias anatomines struktūras. Reikia išmokti kramtyti su plokštelėmis: vieną mažą kąsnį reikia kramtyti apie 20 kartų ir abiejose plokštelės pusėse – tai pagerins protezo stabilumą ir laikomumą burnoje. Naudoti papildomas fiksacijos priemones (pamušalus, kremus, miltelius). Plokštelės laikomumui pagerinti į apatinį žandikaulį galima įsukti 2 implantus.
3. Ona A. 69 m.: Dirbu pedagoge, tad daug tenka kalbėti, bet mano nešiojamos plokštelės silpnai laikosi net kalbant. Ar protezo laikomumą burnoje, gali užtikrinti spaudoje reklamuojamos ir vaistinėje parduodamos specialios priemonės, o gal pakanka krakmolo?
Jei yra likę savų dantų, geriausiai būtų pagaminti lanko atraminį protezą, nes daliniai plokšteliniai protezai visame pasaulyje yra laikomi laikinais. Lanko atraminiai protezai gali būti su apkabėlėmis ar su teleskopine, užraktine, sijine fiksacijos sistema, kurių visų esmė – užtikrinti protezo laikomumą burnos ertmėje. Priemones protezo laikomumui burnoje pagerinti geriausiai pasirenka pats pacientas – tai gali būti ir krakmolas, specialus skystis, milteliai, kremas ar pamušalai.
4. Juozas V., 60 m.: Ar galima miegoti su plokštelėmis burnoje?
Juk Jūs su batais ar kepure nemiegate?! Su plokštelėmis burnos ertmėje miegoti nepatariama, nes susidaro vadinamasis „šiltnamio efektas“, be to, lieka per dieną susikaupusių maisto likučių, o tai gali išprovokuoti burnos ertmės gleivinės uždegimus ir pan.
5. Vita K., 54 m.: Prieš 2 savaites man pagamino viršutinio žandikaulio plokštelę. Po korekcijų protezas nebespaudžia, bet dažnai, ypač kalbant ar valgant, jaučiu pykinimą, didėja seilių išskyrimas. Ar reikia keisti protezą?
Protezo keisti kol kas tikrai nereikia. Vidutiniškai naujų plokštelinių protezų adaptacija trunka mėnesį, bet jautriems žmonėms gali trukti net iki 1 m.
6. Petras M., 71 m.: Aš jau daug metų nešioju plokštelę. Prieš miegą ją nuvalau, nuplaunu ir tada nudžiovinęs laikau ją sausą. Regis, plokštelė laiko gerai, tai kodėl dabar būtinai siūloma laikyti plokštelę vandenyje?
Niekas būtinai nesiūlo laikyti plokštelę vandenyje, svarbu laikyti ją švarią, tačiau tai geriausiai gali garantuoti laikymas vandenyje, ypač su specialiomis dezinfekuojančiomis priemonėmis.
7. Valerija N. 61 m.: Ant nuvalytų mano plokštelių matosi daugybė porelių. Ar tai galėjo gali atsirasti dėl protezo šveitimo šepetėliu? Be to, aš juos pavalau alkoholiu.
Paprasta akimi porų neturėtų matytis. Poros gali būti dėl protezo gamybos technologijos pažeidimo. Tinkamas valymas įtakos neturėtų turėti.
8. Mykolas R., 63 m.: Ar galima protezą valyti įprastine datų pasta?
Taip, galima, tik specialios priemonės geriau dezinfekuoja.
9. Janina O., 78 m.: Kodėl protezus reikia valyti kiekvieną vakarą – jie juk nesuges?
Protezas nesuges, bet maisto likučiai, kurių būna po protezu, tikrai suges. Kad nesivystytų uždegimai, kaulo atrofija, būtina gera tiek protezo, tiek burnos higiena.
Kiti panašūs įrašai
Greičiausiai nė vienas nenustebs išgirdęs, jog norint turėti gražią ir sveiką šypseną, būtina tinkama dantų bei burnos priežiūra. Visgi, reikėtų turėti omenyje, jog vien dantų šepetėlio tam tikrai nepakanka. Siekiant maksimaliai gero rezultato, rekomenduojama į savo burnos priežiūros rutiną įtraukti irigatorių. Šis prietaisas yra skirtas dantims, dantenoms ir liežuviui efektyviai valyti, naudojant siaurą, aukšto slėgio […]
Baltų, sveikų dantų šypsena yra kiekvieno žmogaus tarsi vizitinė kortelė, įsimintina įvaizdžio dalis ir puikios sveikatos atspindys. Tačiau dėl įvairių subjektyvių ir objektyvių priežasčių per ilgesnį laiką nuolatiniai žmogaus dantys turi polinkį įgauti tamsesnį atspalvį, dažniausiai gelsvą arba gelsvai rusvą. Apie dantų spalvos pakitimų prevenciją ir priežastis kalbame su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higieniste […]
. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas – visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]
Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]
Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]
Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]
Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]