„Metamfetamino burna“ ir dantys
Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra burnos ir dantų sveikata, – konstatuoja odontologijos klinikos „Angitia“ ilgametis vadovas implantuojantis odontologas Mindaugas Gaučys.
Pokalbį pradėkime nuo pasaulinio pripažinimo sulaukusio serialo „Bręstantis blogis“ epizodo, kai mama paprašė „Kovos su narkotikais“ administracijoje dirbančio svainio atkalbėti sūnų nuo narkotikų vartojimo, šis nusivežė jį į „Krištoline pilimi“ pramintą narkomanų lindynę. Ten vietinei gyventojai paliepė išsižioti ir parodyti burną. Atsivėręs vaizdelis buvo, švelniai tariant, ne iš maloniųjų net ir seriale, kur narkotikų kartelių brutalios kovos vaidina ne paskutinį vaidmenį ir žiaurumo netrūksta.
Jei „Bręstančio blogio“ tiek siužetas, tiek personažai ir didele dalimi net chemija yra fiktyvūs, tai vadinamoji „meth mouth“ – „metamfetamino burna“ – dalykas kuo tikriausias. „Meth mouth“ yra JAV prigijęs liaudiškas terminas nusakyti burnos ir dantų būklę po ilgesnio nuolatinio metamfetamino vartojimo.
.
„Vartojančiųjų metamfetaminą burnos ir dantų būklė, „nevyniojant žodžių į vatą“, yra siaubinga. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) duomenimis, metamfetamino vartojimas didėja ir Lietuvoje, o 2018–2021 m. duomenimis, visada pirmavo Kaunas, po jo rikiuojasi Vilnius ir Klaipėda. Todėl tarp kitos šio kvaišalo žalos žmogaus organizmui tikslinga pakalbėti ir apie poveikį dantims, kuriuos tenka pamatyti ir savo kasdieniame darbe“, – konstatuoja implantuojantis odontologas Mindaugas Gaučys.
Tad kas gi vyksta šį kvaišalą vartojančiojo burnoje, kad ji tampa kaip iš siaubo filmo?
Įvairių šaltinių duomenimis, metamfetaminas yra rūgštus ir šiek tiek ardo dantų emalį, tačiau didžiausia žala patiriama ne todėl. Priešingai, pastebėta, kad sunkiausi metamfetamino burnos atvejai būdingi ir žmonėms, vartojantiems šį narkotiką visai ne per burną (rūkantiems, uostantiems arba ryjantiems), o intraveniniu būdu.
.
Iš pradžių dantys pakeičia spalvą, vėliau pradeda kisti ir forma, galiausiai jie iškrenta. Vartojant ilgą laiką, burnos raumenys įsitempia, sustandėja, neatsipalaiduoja, todėl tampa sunku ar beveik neįmanoma kramtyti maisto. Visas šis procesas nuo sveiko žmogaus iki išpuvusios burnos pajuodusiais dantų likučiais ir vos veikiančiais raumenimis užtrunka ne ilgiau metų.
Pasak Amerikos sveikatos asociacijos, pagrindinės šio kvaišalo vartojimo pasekmės yra šios.
Sausos burnos sindromas ir dantų ėduonis
Vienas akivaizdžiausių metamfetamino sukeliamų fiziologinių pokyčių yra seilių liaukų veiklos stabdymas. Pradėjus vartoti šį chemikalą, burna nuolat džiūsta, tad seilės nebegali sunaikinti bakterijų ir apsaugoti dantų. Todėl dantų ėduonis pradeda plisti nestabdomas.
.
Pažymėtina, kad sausa burna, nors ir yra labai žalinga dantims, pati savaime tokių žiaurių pasekmių nesukeltų. Ji gali atsirasti žmonėms dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, kaip šalutinis kai kurių vaistų efektas. Tačiau laikantis tinkamos burnos higienos bei reguliariai lankantis pas burnos higienistą, tokios baisios pasekmės – dantų ėduonies „išpjauti“ dantys – masiškai neatsiranda.
Džiūstanti burna yra tik viena iš metamfetamino naudojimo pasekmių, tačiau labai svarbi. Nes išnykus dantų apsaugai – seilėms – visi kiti nepalankūs dantims faktoriai veikia daug stipriau. Todėl sausą burną turintiems žmonėms yra būtina ypač kruopščiai prisilaikyti burnos higienos, ir čia tampa akivaizdi kita priežastis: jei burnos higienos ne visada pavyksta tinkamai laikytis net sveikiems, nepakitusio suvokimo žmonėms, – ką kalbėti apie vartojančiųjų kvaišalus požiūrį į burnos higienos svarbą?
Burnos higiena, vaisvandeniai ir periodontitas
Metamfetamino poveikyje žmogui norisi saldumynų, o ir „kovodami“ su burnos džiūvimu – metamfetamino narkomanai geria daug saldžių vaisvandenių. Burnoje kaupiasi cukrus, pati ta aplinka tarpti dantų ėduonį sukeliančioms bakterijoms.. Metamfetaminui priklausomybę turintys žmonės dažnai burnos higieną visiškai apleidžia. Dantų nesivalo ištisas savaites, o apie tarpdančių siūlo naudojimą galima pamiršti. Tada prasideda periodontitas ir įvairios infekcijos.
.
Metamfetaminas sukelia hiperaktyvumą, žmogus negali nustygti vietoje, tad kur jau ten užsiims tokia „nuobodžia“ ramia veikla, kaip dantų valymas. Vėliau prasideda niežuliai, žmonės nusikaso veidą net iki kraujo, ir tokioje būklėje dantų higiena, žinoma, vėl neatrodo prioritetas. Galiausiai dažnas mėgina nuvyti abstinencijos sindromą pavartodamas pakartotinai, ir taip burna lieka užmiršta labai ilgam laikui.
Dantų griežimas, arba bruksizmas
Labai paplitęs metamfetamino vartojimo rezultatas yra bruksizmas – nuolatinis dantų griežimas bei žandikaulių spazmai. Tai sukelia papildomą žalą ir taip nualintiems, yrantiems dantims: nugriežiamas („nušlfuojamas“) dantų paviršius, padidėja dantų jautrumas, jie sparčiau pažeidžiami dantų ėduonies.
Kita su metamfetaminu susieta žala dantims
Turbūt nieko nenustebins tokia statistika, kad didžioji dauguma metamfetamino vartotojų taip pat vartoja alkoholį ir rūko tabaką – dar du rimtus sveikų dantų priešus, dėl kurių dantų ėduonies stiprumas, išplitimas ir komplikacijų rizika pašoka dar keleriopai.
.
Turbūt neverta nė rašyti, kad metamfetamino vartotojai nepasižymi sveika, subalansuota mityba. Ir ne tik dėl atsakomybės bei motyvacijos trūkumo: nepadeda ir faktas, kad metamfetaminas mažina alkio jausmą. Organizmui, įskaitant ir dantis, trūksta būtiniausių maisto medžiagų audinių atsistatymui bei kovai su bakterijomis.
Vartojantiems kvaišalus visavertė mityba yra ypač svarbi, o vitaminų ir mkroelementų reikia žymiai labiau nei sveikam, be žalingų įpročių žmogui. Esant tokiai apgailėtinai burnos būklei, medžiagų trūkumas dar labiau paspartina ir taip jau greitą dantų netekimą.
Na ir galiausiai, labai retas narkomanas lankosi pas odontologą net prasidėjus dantų ėduoniui arba periodontitui, nes visus pinigus, kiek jų teturi, pradeda leisti „būtiniausioms reikmėms“ – narkotikams. Savaime suprantama, tokioje būklėje sunkiau turėti nuolatinį pajamų šaltinį, ir tai dar labiau apriboja gydymosi galimybes. Tai ypač aktualu JAV, kur ilgą laiką neegzistavo joks nemokamas valstybinis gydymas. Bet retas lankytųsi net ir išgalėdamas, nes nuo metamfetamino pakitus sąmonei, sveikata nebėra prioritetas.
Priklausomybės nuo metamfetamino gydymas
Deja, „metamfetamino burnos“ gydymas neegzistuoja, ir prarasti nuolatiniai dantys iš naujo neišauga. Vienintelis realus būdas neleisti jam prasidėti arba sustabdyti yra šio kvaišalo nevartoti arba liautis jį vartojus. Tačiau taip yra paprasčiau pasakyti, nei padaryti, nes metamfetaminas sukelia stiprią priklausomybę. Tokiu atveju reikia kreiptis pagalbos į specialistus ir pradėti detoksikacijos bei reabilitacijos procedūras nelaukiant, kol tampama gyvu zombiu.
.
Jei šio kvaišalo vartojimo atsisakoma anksti, t. y. tuomet, kai dar yra likusių taisytinų dantų, juos galima sugydyti: išvalyti dantų šaknų kanalus, atkurti karūnėles ir suteikti visą reikalingą pagalbą. Dantų higienistas paskiria kapas nuo bruksizmo – dantų griežimo, taip pristabdydamas tolesnę žalą dantims.
Kiti panašūs įrašai
Greičiausiai nė vienas nenustebs išgirdęs, jog norint turėti gražią ir sveiką šypseną, būtina tinkama dantų bei burnos priežiūra. Visgi, reikėtų turėti omenyje, jog vien dantų šepetėlio tam tikrai nepakanka. Siekiant maksimaliai gero rezultato, rekomenduojama į savo burnos priežiūros rutiną įtraukti irigatorių. Šis prietaisas yra skirtas dantims, dantenoms ir liežuviui efektyviai valyti, naudojant siaurą, aukšto slėgio […]
Baltų, sveikų dantų šypsena yra kiekvieno žmogaus tarsi vizitinė kortelė, įsimintina įvaizdžio dalis ir puikios sveikatos atspindys. Tačiau dėl įvairių subjektyvių ir objektyvių priežasčių per ilgesnį laiką nuolatiniai žmogaus dantys turi polinkį įgauti tamsesnį atspalvį, dažniausiai gelsvą arba gelsvai rusvą. Apie dantų spalvos pakitimų prevenciją ir priežastis kalbame su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higieniste […]
. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas – visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]
Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]
Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]
Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]
Nusprendę įsigyti burnos irigatorių susidursite su nemaža pasiūla, tad teks apsispręsti, koks variantas yra geriausias Jums. . Waterpik – mėgiami pelnytai Waterpik burnos irigatorius drąsiai galite tituluoti vienais iš populiariausių. Nenuostabu, aukšta kokybė, itin paprastas naudojimas ir puikus rezultatas masina juos išbandyti, o išbandžius nebepaleisti. Waterpik irigatoriai labai lengvai pašalina dantų ir dantenų apnašas, […]