Patyrusio odontologo požiūris į dantų priežiūros priemones – kaip nepasiklysti jų gausybėje
Šiais laikais reklama siūlo visko daug. Ne išimtis ir dantų priežiūros priemonių gausi įvairovė, ir nė viena priemonė pati savaime nėra nei gera, nei bloga. Esmė – kas naudojama pagal paskirtį, dažniausiai yra labiau palanku, kas ne pagal paskirtį– labiau nepalanku. Kaip nepasiklysti papildomų dantų priežiūros priemonių įvairovėje, savo patirtimi dalijasi Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ ilgametis vadovas Mindaugas Gaučys.
Papildomų dantų priežiūros priemonių efektyvumą sąlygoja teisingas konkrečios priemonės pasirinkimas, jos panaudojimo priežasties, rezultato ir tikslo suvokimas. Todėl rezultatas priklauso nuo konkrečios burnos situacijos, dantų būklės, odontologo kompetencijos, požiūrio ir paties paciento apsisprendimo, – pabrėžia odontologas.
Šios tiesos, atrodo, suprantamos tarsi savaime. Tačiau jų svarba įsitikiname tik pasigilinę į netinkamo, perteklinio arba visai nebūtino tomis priemonėmis naudojimosi pasekmes.
Šiame straipsnyje – implantuojančio „Angitia“ odontologo M. Gaučio nuomonė apie tinkamą ir netinkamą naudojimąsi mechaninio dantų valymo priemonėmis, pagrįsta daugiau nei 20-ies metų darbo patirtimi. Apie tikro ultragarso bei elektrinius dantų šepetėlius, vandens srovės aparatėlį-irigatorių, kramtomosios gumos pliusus ir perteklinio jos kramtymo bei kasdienio skalavimo skysčio naudojimo pasekmes – kitą mėn. kitoje straipsnio dalyje.
Dantų šepetėlis
Manome, kad tinka
- Šluojamieji sukamieji dantų šepetėlio judesiai
- Dantų šepetėlis priglaustas 45 laipsnių kampu
- Kryptis – nuo dantenų link dantų krašto, t. y. viršutinio žandikaulio dantų – tik žemyn; nuo apatinio – tik aukštyn. Tokiu būdu nesustumiami po dantenomis arba į tarpdančius nei mikrobai, nei maisto likučiai.
Manome, kad netinka valyti nei horizontalia kryptimi, nes nusivalys tik iškilus dantų paviršius, nei vertikalia pirmyn-atgal, nes po dantenomis ir į tarpdančius bus sustumtos labai smulkios maisto dalelės ir jas skaidančios bakterijos.
Dantų šepetėlį siūlome keisti
- Kas 3 mėn., nors po 3-jų mėn. atrodytų lyg naujas. Tačiau padidinus 10-20 kartų paaiškės, kad šerelių galai yra nudilę; tokiu atveju dantų šepetėlis savo funkciją atliks apie 50%.
- Pasveikus po viršutinių kvėpavimo takų bei kitų infekcinių ligų. Sirgimo metu kiekvieną kartą išsivalius dantis siūlome šepetėlį kruopščiai išplauti labai karštu vandeniu.
Dantų šepetėlio kietumas – svarbi aplinkybė. Jei dantys yra sveiki, ir dantenos nėra padidinto jautrumo, tinka vidutinio kietumo dantų šepetėlis; jei dantenos plonos, o žandikaulio kaulas linkęs tirpti, geriau minkštas šepetėlis. Dar geriau, kai dantų šepetėlio kietumą rekomenduoja odontologas, įvertinęs dantenų tipą.
Tarpdančių siūlas
Labai svarbu pasirinkti tarpdančių siūlą, tinkantį kiekvieno konkretaus paciento dantims, dantenoms ir tarpdančių dydžiui. Geriau, kai dantenų tipą įvertina ne pats pacientas, bet odontologas, ir tuo pačiu paaiškina, kaip teisingai naudotis tarpdančių siūlu.
Visais atvejais svarbu rinktis siūlą minkštą ir slidų, kad nesukeltų dantenų mikrotraumų. Naudojant stangrų siūlą, dantenos atsitrauks žemyn, apnuogindamos dantų kaklelius (traukiasi nuo traumos šaltinio).
Dantų krapštukai
Dantų krapštukus geriau naudoti tik atskirais atvejais ir nenaudoti kasdienei dantų priežiūrai. Dažnai naudojantis dantų krapštukais, dantenų atsitraukimo tikimybė yra didesnė, nei nuo tarpdančių siūlo.
Tarpdančių šepetėliai
Tarpdančių šepetėliai naudojami išvalyti dantims su dantų tiesinimo kabėmis (breketais) ir platiems tarpdančiams, bet ne pastoviai kasdienei dantų priežiūrai. Aišku, tarpdančius išvalo švariai, tačiau per ilgesnį laiką tiesiog mechaniškai nudilina dantų kaklelius – taip, kad odontologas pastebi „plika akimi“.
Vieno danties šepetėlis
Vieno danties šepetėliu galima kruopščiau nuvalyti kiekvieną dantį iš visų pusių, nei vienu šepetėliu nuvalyti visus dantis. Suprantama, valantis dantis vieno danties šepetėliu, tenka skirti daugiau laiko.
Mechaninis liežuvio paviršiaus valymas nuo apnašų ir mikrobų
Džiugu, kad pastaruoju metu vis daugiau kolegų odontologų bei medikų pabrėžia liežuvio valymo būtinybę, kaip neatsiejamą burnos švaros palaikymo būdą, – konstatuoja odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas Mindaugas Gaučys. Liežuvio paviršius yra padengtas gaureliais, tarp kurių yra ideali aplinka mikrobų ir apnašų sankaupoms. Tokia tad būtų nevaloma artima dantų aplinka, paverčianti beveik niekais ir kruopščiausią dantų priežiūrą, – atkreipia dėmesį klinikos vadovas.
Liežuvį tinka valyti rytais ir vakarais. Šiai paskirčiai yra specialūs mechaniniai „gramdukai“, o jų nepavykus įsigyti, – puikiai nuvalo arbatinio šaukštelio plona koto briauna. Suprantama, nuvalius svarbu praskalauti burną vandeniu.
Tai esminiai mechaninio poveikio dantų priežiūros priemonių pasirinkimo ir naudojimosi kriterijai. Kaip prižiūrėti dantis konkrečiu atveju, tiksliausiai gali patarti odontologas profilaktinės apžiūros metu įvertinęs dantų ir burnos būklę.
Profilaktinė apžiūra – labai svarbi savų dantų išsaugojimo sąlyga. Patyręs odontologo žvilgsnis pastebi vos prasidėjusias dantų problemas, ir tuoj pat operatyviai užkertama galimybė joms plisti, aštrėti ir gilėti. Tai reiškia ir laiko bei pinigų taupymą.
Kiti panašūs įrašai
Greičiausiai nė vienas nenustebs išgirdęs, jog norint turėti gražią ir sveiką šypseną, būtina tinkama dantų bei burnos priežiūra. Visgi, reikėtų turėti omenyje, jog vien dantų šepetėlio tam tikrai nepakanka. Siekiant maksimaliai gero rezultato, rekomenduojama į savo burnos priežiūros rutiną įtraukti irigatorių. Šis prietaisas yra skirtas dantims, dantenoms ir liežuviui efektyviai valyti, naudojant siaurą, aukšto slėgio […]
Baltų, sveikų dantų šypsena yra kiekvieno žmogaus tarsi vizitinė kortelė, įsimintina įvaizdžio dalis ir puikios sveikatos atspindys. Tačiau dėl įvairių subjektyvių ir objektyvių priežasčių per ilgesnį laiką nuolatiniai žmogaus dantys turi polinkį įgauti tamsesnį atspalvį, dažniausiai gelsvą arba gelsvai rusvą. Apie dantų spalvos pakitimų prevenciją ir priežastis kalbame su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higieniste […]
. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas – visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]
Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]
Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]
Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]
Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]