Toleruokime protinius dantis – juos galima panaudoti vietoje danties implantų
Pastaruoju metu plinta nuomonė, kad protiniai dantys tiesiog nereikalingi ir gali tik trukdyti, todėl juos „dėl šventos ramybės“ geriau išrauti. Realybė tokia, kad protiniai dantys gali ne tik netrukdyti, bet ir padėti.
Ar protinius dantis iš tikrųjų verta besąlygiškai šalinti, net jeigu jie netrukdo, kalbamės su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ ilgamečiu vadovu, implantuojančiu odontologu Mindaugu Gaučiu, turinčiu daugiau nei 20 metų dantų gydymo, rovimo bei atkūrimo patirties.
Taip, protiniai dantys yra padidintos rizikos ir nėra visiškai lygiaverčiai su kitais dantimis, tačiau nereiškia, kad turi būti besąlygiškai raunami, – konstatuoja iš savo ilgametės patirties odontologas pranešime spaudai. – Ar protinį dantį konkrečiu atveju būtina rauti, paaiškėja per 10 sek. jo apžiūros, tačiau rovimo priežastis galėčiau vardinti kelias valandas, – paaiškina daktaras M. Gaučys.
Svarbu įvertinti, kaip protiniai dantys stovi dantų lanke, kaip išdygę, ar tiesūs, ar turi pakankamai vietos, ar priešais protinį dantį yra kitas protinis antagonistas, kaip su juo kontaktuoja, kokia paties protinio danties būklė ir t. t… Jei abiejų žandikaulių protiniai dantys vienas priešais kitą išdygę tiesiai, gražiai ir taisyklingai auga, abu jie yra naudingi, nes perima nors ir nedidelę dalį kramtymo krūvio, šiek tiek tausodami kitus dantis.
Svarbiausia, kad protinį dantį galima panaudoti… vietoje danties implanto. Teisingai supratote, – yra tokia galimybė būtent sveikais protiniais dantimis pakeisti jau prarastus konkrečius krūminius dantis, – patikina ilgametis „Angitia“ klinikos vadovas ir pasidalija savo patirtimi.
.
Taisyklingai išdygęs protinis dantis gali pakeisti prarastą krūminį dantį
Taisyklingai išdygusio sveiko protinio danties pagalba galima kompensuoti prarastą krūminį dantį, dažniausiai 6-ąjį, todėl šiuo atžvilgiu protinio danties vaidmuo yra neįkainojamas.
Krūminiai dantys, pradedant 6-uoju, dygsta 6 metų amžiaus vaikams pirmieji ir, kaip taisyklė, dažnai pirmieji genda, todėl dažniausiai pirmieji prarandami. Jei 6-ojo danties netenkama paauglystėje, kai dygsta 7 ir 8 dantys, jie su nedidele odontologo pagalba bei priežiūra nesunkiai persigrupuoja ir pasislenka į prarastojo vietą: 7-as dantukas užima prarastojo 6-ojo vietą, o protinis 8-as dantis dygsta vietoje 7-ojo.
Jei 6-as dantis prarandamas vėliau, kai 7 ir 8 dantys jau būna išdygę ir sveiki, tuomet ortodontas gali juos patraukti per vieną poziciją, ir 7-asis dantis tampa 6-uoju, o 8-asis protinis – 7-uoju. Šią dantų perstūmimo procedūrą geriausia atlikti iš karto, tik praradus 6-ąjį dantį.
Labiausiai dantys paslankūs ir lengviausiai persigrupuoja paauglystėje, kol dar dygsta. Dėkingas amžius yra iki 12 metų, kai galima tiksliausiai sustatyti dantukus į reikiamas vietas. Be to, vyresniame amžiuje prarasto danties vietoje gali būti patirpęs žandikaulio kaulas. Perstūmus dantukus, žandikaulio kaulas turi persiformuoti; jei kaulas pradėjęs nykti, – jau rizika.
.
Dantų pergrupavimas padeda apsaugoti žandikaulio kaulą nuo tirpimo ir išsaugoti kitus dantis
- Be kitų šios procedūros rezultato privalumų, nelikus 8-o protinio danties įprastoje vietoje, praktiškai netirpsta žandikaulio kaulas. Praradus bet kuriuos kitus, ne protinius dantis, žandikaulio kaulas tirpsta.
- Prarastojo 6-o vietoje atsiradus 7-ajam. o 7-jo – protiniam 8-ajam, nelieka tarp dantų tarpo, šalia kurio greičiau prarandami kaimyniniai dantys. Neturėdami atramos, jie linksta į tuščią ertmę, o viršutiniai dantys kramtymo metu juos dar paspaudžia, ir taip, palikus savieigai, pamažu nebelieka kaimyninių dantų. Net patys pacientai dažnai atvyksta, deja, jau patyrę, kad „iškritęs vienas dantis pasiima kitus“. Panašiai, kaip jurginų žiedlapiai: kol žydi visi, – visi ir laikosi. Tačiau užtenka vieną lapelį ištraukti, ir kiti pabirs labai greitai. Matyt, gamta mėgsta nedalomą visumą.
.
Kiti protinio danties privalumai
- Nors protiniai dantys evoliucijos eigoje beveik praranda kramtymo funkciją dėl vis mažiau vartojamo kieto maisto, tačiau nereiškia, kad jie visiškai nedalyvauja kramtymo procese. Jei protiniai dantys tiesūs, taisyklingai išdygę, juos galima traktuoti beveik kaip lygiaverčius kitų krūminių dantų atžvilgiu. Turintiems protinius dantis siūlome pasižiūrėti veidrodyje, kiek liktų tuščio žandikaulio vietos, juos be priežasties išrovus. Nekalbant jau apie paties rovimo esmę – juk šalinama savo kūno dalis.
- Praradus krūminius dantis, protiniai dantys praverčia ne tik kramtymui, bet pasitarnauja kaip atrama protezams. Šia galimybe džiaugiasi visi pacientai, išsaugoję protinius dantis ir tuo pačiu paneigę gandus, kad protiniai dantys yra neatspariausi ir krenta pirmiausiai. Jeigu protiniai dantys išdygę taip netaisyklingai, kad labai sudėtinga išvalyti, tad per laiką besikaupiančios bakterijos, apnašos bei dantų akmenys įveikia ir protinius dantis. Ne tik prastai prižiūrimus ir nemačiusius burnos higienos visus kitus dantis, – atkreipia dėmesį į šiuos elementarius dalykus daktaras.
Apibendrindamas ilgametę savo darbo patirtį, „Angitia“ odontologas Mindaugas Gaučys konstatuoja, kad protiniai dantys negali būti besąlygiškai raunami dėl paties rovimo fakto, neįsitikinus, ar jie ateityje gali labiau pakenkti, ar pagelbėti.
Jeigu protinis dantis yra jau nesugydomas, kelia pavojų kitų dantų būklei ir jį rauti būtina, – svarbu įsitikinti dar odontologo profesionalumu bei patirtimi. Nes dantų, o ypač – protinių, rovimas reikalauja ypatingo preciziškumo ir patirties. Ypač – jei dantis išaugęs kreivai, auga po kitu krūminiu dantimi arba jo šaknys susipynę su kito danties šaknimis. Ir, suprantama, svarbu kaimyninį sveiką dantį išsaugoti. Tai kita plati tema. Kiekvienu konkrečiu atveju probleminių dantų situaciją ir būtinybę rauti arba ne aptariame su pacientu, – konstatuoja patyręs dantis odontologas, per 3-iąjį savo darbo dešimtmetį daugeliui pacientų dantis implantais bei protezais ir atkūręs, ir nesugydomus probleminius dantis profesionaliai išrovęs.
UAB „Angitia“
Tel. +370 37 32 32 65
Mob. tel. +370 699 057 58
El. paštas info@angitia.lt
www.angitia.lt
www.dantu-protezavimas.info
www.dantu-implantavims,info
www.dantu-implantai.info
FB angitiaklinika
Savanorių pr. 273, Kaunas
Kiti panašūs įrašai
Greičiausiai nė vienas nenustebs išgirdęs, jog norint turėti gražią ir sveiką šypseną, būtina tinkama dantų bei burnos priežiūra. Visgi, reikėtų turėti omenyje, jog vien dantų šepetėlio tam tikrai nepakanka. Siekiant maksimaliai gero rezultato, rekomenduojama į savo burnos priežiūros rutiną įtraukti irigatorių. Šis prietaisas yra skirtas dantims, dantenoms ir liežuviui efektyviai valyti, naudojant siaurą, aukšto slėgio […]
Baltų, sveikų dantų šypsena yra kiekvieno žmogaus tarsi vizitinė kortelė, įsimintina įvaizdžio dalis ir puikios sveikatos atspindys. Tačiau dėl įvairių subjektyvių ir objektyvių priežasčių per ilgesnį laiką nuolatiniai žmogaus dantys turi polinkį įgauti tamsesnį atspalvį, dažniausiai gelsvą arba gelsvai rusvą. Apie dantų spalvos pakitimų prevenciją ir priežastis kalbame su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higieniste […]
. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas – visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]
Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]
Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]
Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]
Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]