Kas žinotina apie fluorą

Fluoro reikšmė žmogaus organizmui
Fluoras – mikroelementas, kurio įtaka dantų būklei labai svarbi. Jis daro profilaktinį poveikį dantų ėduoniui – didina emalio atsparumą rūgštims, susidarančioms burnoje dėl mikroorganizmų veiklos, skylant angliavandeniams. Fluoras dalyvauja emalio atsikūrimo (remineralizacijos) procese, mažina fermentinį mikroorganizmų aktyvumą ir trukdo danties apnašoms prisitvirtinti prie danties paviršiaus. Fluoras svarbus kaulų ir dantų (ypač jų emalio) vystymuisi. Pakankamas fluoro kiekis apsaugo dantis nuo ėduonies, užtikrina taisyklingą augančio organizmo kaulų sistemos vystymąsi, tačiau fluorido perteklius žmogaus organizmui kenksmingas – sukelia fluorozę, pažeidžia kalcio ir magnio apykaitą organizme. Dėl to kietėja kaulai, kaulėja kremzlės, mažėja raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių.

Kada fluoro per daug ir kada jo trūksta
Didžiausią fluoro kiekį žmogus gauna su maistu – valgydamas ir gerdamas, o pagrindinis jo šaltinis yra geriamasis vanduo. Tiek per didelės, tiek per mažos fluoro koncentracijos geriamajame vandenyje taip pat gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojama ir Lietuvoje taikoma optimali fluorido koncentracija geriamajame vandenyje, atsižvelgiant į įvairaus amžiaus žmonių poreikius, yra 0,5–0,8 mg/l.
Lietuvos teritorijoje fluorido koncentracijos požeminiame vandenyje pasiskirsčiusi nevienodai. Padidėjęs fluoro kiekis geriamajame vandenyje nustatytas Kretingos, Palangos, Klaipėdos, Šilutės, Kelmės rajonuose. Rytų ir Pietryčių Lietuvos rajonuose fluoro koncentracijos yra labai mažos.

Fluorozė Normalus fluoro kiekis profilaktiškai apsaugo nuo dantų ėduonies, todėl fluoro dedama į dantų pastas, dantų želę, skalavimo skysčius. Tačiau per didelis jo kiekis sutrikdo normalų emalio ląstelių formavimąsi ir sukelia fluorozę. Lengvo laipsnio fluorozė gali atsirasti, jei vaikas vartoja per daug dantų pastos, turinčios fluoro, jei po dantų valymo gerai neišsiskalauja burnos ir nuolat nuryja pastos. Maži vaikai gali nuryti iki 30 proc. dantų pastos. Fluorozės pažeisti dantys iš pradžių atrodo tarsi ant dantų kauburelių būtų sniego kepurėlės. Jei pažeidimai gilesni, gali atsirasti duobelių, erozijų, danties vainiko defektų. Fluorozė pažeidžia tiek pieninius, tiek nuolatinius dantis, tačiau pastarieji pažeidžiami dažniausiai. 

Kaip išvengti fluorozės
Jei gyvenate šiaurės vakarų ir vakarų Lietuvos rajonuose, reikėtų daugiau dėmesio skirti fluorozės profilaktikai.

 

  • Rekomenduojama gerti pieną ir virintą vandenį. Virinant vandenį, dalis fluoro nusėda su kalcio druskomis, todėl po virinimo vandeniui reikia leisti nusistovėti, paskui nupilti ir tik tada gerti. Vaikams reikėtų kuo daugiau vartoti pieno ar jo produktų (piene esantis kalcis sujungia fluoro junginius). Taip pat rekomenduojamas vitaminas C, kuris padeda greičiau fluorui pasišalinti iš organizmo.
  • Jei galima, reikia pakeisti vandens šaltinį. Net ir gyvenant vietovėse, kurių geriamojo vandens fluoro kiekis per didelis, galima rasti vandens šaltinių, turinčių normalų fluoro kiekį. Tai gruntinio vandens šaltiniai -juose labai retai fluoro kiekis būna didesnis už normą.
  • Dantis valyti pasta, turinčia mažiau fluoro, o po to labai gerai išskalauti burną.Tokiuose vietovėse pastą, turinčią fluoro, galima vartoti tik tada, kai vaikas moka gerai išskalauti burną.

 

Natūralūs fluoro šaltiniai
Ruošiant maistą, žinotina, kad tam tikri maisto produktai turi daug fluoro . Jūros kopūstai – puikus natūralaus fluoro šaltinis. Vartokite juos kaip maisto papildą. Tinka ir arbatžolių arbata, ypač žalioji, turinti daug fluoro. Manoma, kad kasdien išgeriant po 2 stiklines žaliosios arbatos, gaunamas reikiamas paros fluoro kiekis. Nemažai fluoro turi salotos, špinatai, žirniai, žuvies konservai, mėsa, jūros žuvys, krevetės.

Druska, į kurią papildomai pridėta fluoro, puikiai puikiai saugo nuo dantų ėduonies. Tačiau jei dantis pažeidžia fluorozė, ši druska netinkama, nes prie geriamojo vandens prisideda papildomas fluoro kiekis iš druskos. Daug fluoro dažniausiai būna druskoje, atvežtoje iš Vengrijos, Prancūzijos. Druska, kurią daugiausia vartoja Lietuvos gyventojai, turi mažai fluoro (12 mg/kg).
Vaikai, gyvenantys per didelį fluoro kiekį geriamajame vandenyje turinčiuose rajonuose, turėtų vengti vartoti geriamuosius fluoro preparatus (fluoro lašus, tabletes).
Fluoro kiekį geriamajame vandenyje galima sumažinti naudojant specialius filtrus. Šitas metodas veiksmingas, bet labai brangus.

Gyvenant Rytų ir Pietryčių Lietuvos rajonuose kur fluoro kiekis geriamajame vandenyje yra mažas, fluoro reikėtų papildomai gauti su maistu, taip pat derėtų labiaurūpintis ėduonies ir apydančio ligų profilaktika.
Kaip pasirinkti dantų pastą ar kitas profilaktikos priemones
Pats populiariausias profilaktikos metodas – dantų valymas fluoro turinčiomis dantų pastomis. Vartokite įvairias dantų pastas, turinčias fluoro. Jos visos veiksmingos ir saugo nuo dantų ėduonies atsiradimo.Vaikams iki 7 m. patariama vartoti pastas, turinčias mažai fluoro – 250–600 ppm. Suaugusiesiems tinka pastos, turinčios 1000–1100 ppm (ppm – fluoro dalelių kiekis milijone pastos dalelių). 
Be dantų pastos, dantims valyti gali būti naudojama fluoro želė. Šiose želės pavidalo pastose būna mažiau abrazyvinių medžiagų, jose esantis fluoras gerai įsiskverbia į danties emalį, tačiau nuo danties blogiau nuvalomos apnašos. Todėl želes pavartojus kurį laiką, jas reikia pakeisti paprastomis pastomis.
Galima burną skalauti fluoro turinčiais skalavimo skysčiais. Bet ikimokyklinio amžiaus vaikams nepatariama burnos skalauti fluoro turinčiais tirpalais. Maži vaikai nemoka gerai išskalauti burnos, gali tirpalo nuryti, o tai gali sukelti fluorozę.

Nemažai fluoro dantys pasisavina naudojant fluoro želės aplikacijas, kurias skiria gydytojai odontologai (odontologas – naujasis stomatologo pavadinimas). Procedūros metu specialiu individualiu šaukštu ant dantų uždedamas braškių, bananų, vyšnių, apelsinų skonio fluoro želė. Laikoma kelias minutes. Po to negalima skalauti burnos, valyti dantų, valgyti ar gerti puse valandos, kad fluoras gerai įsiskverbtų į emalį. Panašiai naudojamos fluoro tirpalų ir fluoro lako aplikacijos.
Dabar jau gaminama turinti fluoro kramtomoji guma, jos galima nusipirkti vaistinėse. Tai „Lacalut“, „Fluorete“. Galima tokią gumą vartoti keletą mėnesių, darant nedideles pertraukas.
Papildomai fluoro galima gauti vartojant fluoro tabletes bei fluoro lašiukus. Juos paskiria odontologas ar vaikų ligų gydytojas, nustatęs vaiko dantų ir bendrąją sveikatos būklę. Šios priemonės skiriamos esant dideliam ėduonies intensyvumui ir vartojamos ilgai gal net kelerius metus (darant pertraukas).

Atmintina, kad fluoras veikia dvejopai: nedidelės jo dozės saugo dantis, o didelės – žeidžia, gadina dantų spalvą ir kietuosius danties audinius. Todėl būkite budrūs ir pasirinkite tas ėduonies profilaktikos priemones, kurios jums yra tinkamiausios.

Kiti panašūs įrašai

Baltų, sveikų dantų šypsena yra kiekvieno žmogaus tarsi vizitinė kortelė, įsimintina įvaizdžio dalis ir puikios sveikatos atspindys. Tačiau dėl įvairių subjektyvių ir objektyvių priežasčių per ilgesnį laiką nuolatiniai žmogaus dantys turi polinkį įgauti tamsesnį atspalvį, dažniausiai gelsvą arba gelsvai rusvą. Apie dantų spalvos pakitimų prevenciją ir priežastis kalbame su Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higieniste […]

. Kiekvienų metų trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Jos tikslas –  visiems priminti rūkymo žalą žmogaus organams, įskaitant ir  dantis. Nors rūkymo žala dažniausiai asocijuojasi su plaučių vėžiu, lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir širdies bei kraujagyslių ligomis – pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir Lietuvoje – tačiau nuodingų dūmų traukimo į plaučius […]

Lai nešokiruoja skaitytojų šio straipsnio nuotraukos – jos ne iš siaubo filmo. Tai – realybė. Taip „patraukliai“ atrodyti, save žaloti ir savo gyvybę pasmerkti fiziniam, moraliniam bei psichologiniam skausmui pasirenkama laisva valia. Ko trūksta žmogui, kad apsispręstų kvaišalais naikinti savo gyvenimą? Gal informacijos apie kvaišalais naikinamus žmonių gyvenimus ir žmogiškąją išvaizdą, kurios neatsiejama dalis yra […]

Dantų ėduonis yra dažniausia vaikų liga išsivysčiusiose šalyse. Vidutiniškai apie 40 % vaikų dantų ėduonis prasideda dar ikimokykliniame amžiuje. Vaikų dantų ėduonis yra rimta problema, nes dantų ligos yra betarpiškai susijusios su sveikata apskritai: didina cukraligės, širdies ligų ir kt. riziką. Dėl dantų ėduonies dantų skausmą kenčiantiems vaikams natūraliai tenka ir dažniau praleisti pamokas, prastėja […]

Buvę Covid-19 viruso sukeltos pandemijos ribojimai jau nebestabdo lėktuvų skrydžių. Tad sugrįžta buvusi odontologinio turizmo („dental tourism“) tendencija, ir europiečiai vis dažniau atkeliauja į Rytų Europos šalis. Šios šalys – suprantama, ir Lietuva – vis dar atsilieka nuo Vakarų šalių atlyginimų vidurkiu, todėl kai kurių paslaugų kainos, tarp jų – ir odontologijos – yra žemos, […]

Norint palaikyti gerą burnos higieną ir bendrą sveikatą, labai svarbu rasti veiksmingą burnos (dantų) priežiūrą. Svarbu rasti paslaugų teikėją, kuriuo galite pasitikėti ir kuris suteiks jums geriausią įmanomą priežiūrą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip rasti veiksmingą burnos priežiūros paslaugų teikėją ir į ką atkreipti dėmesį jį renkantis. Taip pat panagrinėsime kai kurias dažniausiai pasitaikančias burnos priežiūros […]

  Nusprendę įsigyti burnos irigatorių susidursite su nemaža pasiūla, tad teks apsispręsti, koks variantas yra geriausias Jums. . Waterpik – mėgiami pelnytai Waterpik burnos irigatorius drąsiai galite tituluoti vienais iš populiariausių. Nenuostabu, aukšta kokybė, itin paprastas naudojimas ir puikus rezultatas masina juos išbandyti, o išbandžius nebepaleisti. Waterpik irigatoriai labai lengvai pašalina dantų ir dantenų apnašas, […]

Gydytojams
Pacientams